Avtor: Župnija Dutovlje Objavljeno: 4. 12. 2018

Kakšno simboliko predstavlja adventni venec?

Adventni venec je iz rastlinja spleten venec s štirimi svečami, ki ponazarjajo štiri adventne nedelje. Kot okras in liturgični simbol adventnega časa, prevzet od germanskih narodov, se je v Sloveniji uveljavil v osemdesetih letih 20. stoletja.

Večji venec s štirimi svečami visi ali je postavljen v cerkvah na vidnem mestu v prezbiteriju, vsako adventno nedeljo pa na njem prižgejo dodatno svečo.

Razlaga simbolike adventne ga venca Liturgični adventni venec ima več simboličnih pomenov in razlag:

- Okrogla oblika pomeni popolnost in večnost.

- Zimzelene veje govorijo o življenju, o Jezusu Kristusu, ki prihaja med nas.

- Simbolika vijolične barve predstavlja upanje, da bo tema premagana.

- Štiri sveče, ki so lahko samo v vijolični ali beli barvi, imajo posebno simboliko: predstavljajo štiri mejnike (stvarjenje, učlovečenje, odrešenje in konec sveta); predstavljajo  štiri strani neba: sever, jug, vzhod in zahod, kar govori o univerzalnosti Kristusovega učlovečenja za ves svet in vse ljudi; predstavljajo štiri  letne čase, kar pomeni, da je bilo Kristusovo rojstvo pomembno ne samo za tisti zgodovinski čas, v katerem je živel na Zemlji, ampak je pomembno za vse čase in vsako dobo; predstavljajo človekovo življenje; (ob rojstvu) prižgana sveča je vsak trenutek manjša, kar govori o tem, da smo vedno bliže sklepu življenja in nas spominja na tuzemsko minljivost.

Nekateri razlagalci štiri sveče in štiri adventne nedelje povezujejo tudi s štirimi obdobji zgodovine odrešenja:

1. od stvarjenja do Abrahama,

2. od Abrahama do judovskih kraljev,

3. od judovskih kraljev do babilonske sužnosti,

4. od babilonske sužnosti do Kristusovega rojstva.

Sveče prižigamo tako, da na prvo adventno nedeljo prižgemo  prvo, na drugo adventno nedeljo poleg prve prižgemo tudi drugo – in tako naprej do četrte adventne nedelje, kar pomeni, da je v času, ko se bližamo rojstvu Jezusa Kristusa, v prostoru vedno več svetlobe. V duhovnem smislu to pomeni, čim bliže smo Bogu, tem več je svetlobe tudi v  naših življenjih.

Adventni venci naj bi bili narejeni brez dodatnega okrasja in to z namenom, da pride do izraza opisana simbolika.

Vir: http://katoliska-cerkev.si/