Kdor poje, dvakrat moli
Letošnje srečanje cerkvenih pevskih zborov Kraške dekanije, ki sta se ga udeležila tudi oba zbora Župnije Dutovlje, je potekalo zadnjo nedeljo v marcu (31.3.2019) v mali vasici Slivje, na robu Krasa in Brkinov. Iz glavne ceste Kozina - Podgrad zavijemo proti Slivju kmalu po tem, ko zapustimo vas Materija. Ozka cesta nas pripelje na razpotje, kjer se v daljavi odpre pogled na vas Slivje, z mogočno kamnito cerkvijo Sv. Martina v ospredju.
Pod glavnim oltarjem z veliko poslikavo škofa Martina v ozadju, se je predstavilo več kot 10 različnih cerkvenih pevskih zborov, kar kaže na veliko pevsko angažiranost kristjanov Kraške dekanije, ki obsega območje celotne upravne enote Sežana, oz. občine Komen, Sežana, Divača in Hrepelje s Kozino. Ker smo sredi postnega časa, ko več premišljujemo o pomenu Kristusovega trpljenja in njegove smrti na križu ter o njegovi velikonočni zmagi življenja nad smrtjo, je pevski repetoar zajemal predvsem postne pesmi. Pravijo, da kdor poje dvakrat moli, kdor z veseljem poje pa trikrat moli. Tako smo uvodoma vsi prisotni zapeli postno pesem Daj mi jezus da žalujem.
Uvodno pesem na programu je zapel zbor Dutovske župnije iz Velikega dola (v razširjenem sestavu tudi vernikov iz Sel), s pesmijo Zame. Zbor je vodila ga. Metka Colja Petelin iz Pliskovice, ob klavirski spremljavi g. Lea Čotarja, organista in vodjo zbora iz Gorjanskega.
Sledijo nastopi cerkvenega pevskega zbora iz Kostanjevice na Krasu s pesmijo Jezusovo trpljenje in senožeški cerkveni pevski zbor s pesmijo Ne življenje, ne smrt ter komenski cerkveni pevski zbor s postno pesmijo Pojdi na Golgoto.
Cerkev ne izbira instrumentov, ki lepšajo cerkvene pesmi. Zato tudi orgle niso edini spremljevalni instrument, čeprav so najpogostejši, saj je stalno zasidran v cerkvi. Tokrat so popestrili program fantje Kvinteta Kvintal, s pesmijo Koprnjenje po Bogu, s kitarsko spremljavo.
Da se začne peti z mladimi leti so nam dokazali kraški birmanci. Kar enajst jih je zapelo lepo mladinsko cerkveno pesem Kako naj dojamem. Vrhunec srečanja je bil zagotovo Taizejski kanon, ki sta ga ob kitarski spremljavi g. župnika Kodelja iz Senožeč in g. župnika Čuka iz Kozine-Hrepelj, izvedla dva fanta iz zbora birmancev. K petju pesmi sta počasi povabila vse udeležene pevce in vsi v dvorani so enoglasno zapeli melodijo in jo povzdignili v nebo.
Predstavil se je tudi otroški cerkveni pevski zbor iz Divače, po imenu Antončki, s pesmijo Skozi ogenj.
V zadnjem delu programa so cerkveni pevski zbori nadaljevali s postnimi pesmimi, sosednji Tomaj: Gledam te zveličar mili in domač Dutovski zbor: Mati žalostna je stala. Dutovski pevski zbor je spremljala organistka ga. Polona Tominec iz Gorjanskega, ki trenunto so-vodi Dutovski zbor, skupaj z g. Dušanom Kjudrom iz Dutovelj.
Združeni mladinski pevci iz Divače so popestrili program s pesmima: Kličeš me in Sprašujem se, kje si zdaj moj Bog.
Na koncu sta zapela še cerkveni pevski zbor Vrabče s pesmijo O svetem mestu Jeruzalem ter cerkveni pevski zbor iz Brezovice: Na križ si šel gospod.
Srečanje smo zaključili s skupno žalostinko Oljsko goro tiha noč pokriva.
Celotno dogajanje je povzel tudi dekan Kraške dekanije, g. Aleksander Škapin, ki se je zahvalil g. župniku Kodelji in Čuku za organizacijo srečanja ter vsem zborovodjem in instrumentalistom ter prisotnim pevcem. Poudaril je pomen pevskih zborov v cerkvi, ki običajno s cerkvenega kora dopolnjujejo nedeljska bogoslužja, danes pa so lahko delili svoje pevske darove pred oltarjem in spoznavali različne interpretacije cerkvenega petja pevcev iz drugih župnij. Povabil je vse pevce, da v tem postnem času tudi sami razmislijo o postnem vzdušju, da si vzamejo čas za osebno pripravo na Veliko noč, da gredo k spovedi in tudi k sv. Obhajilu.
Za pevce je sledilo veselo druženje v vaškem domu.
O Cerkvi Sv. Martina v Slivju, ki je nekaj posebnega
Posebnost cerkve Sv. Martina je notranjost cerkve, ki je bila prenovljena med 2. svetovno vojno po načrtih in so delo akademika, slikarja in arhitekta Toneta Kralja. Izstopajo okrogli, kiparsko izoblikovani polreliefi križevega pota, ki glede na čas prenove upodablja tudi figuro Hitlerja (vojščak) in Mussolinija (Poncij Pilat). V cerkvi lahko občudujemo poslikave, katere prikazujejo Jezusovo vstajenje od mrtvih, Jezus, ko se prikaže apostolom ter svoji materi Mariji. Prav tako lahko srečamo slike svete družine med molitvijo pred jedjo ter delavnico sv. Jožefa, kateri je bil rokodelec. Več informacij o cerkvi in o kraju je dostopnih TU.
Tukaj si lahko pogledate prostorske fotografije (360°) cerkve.
Nekaj izbranih trenutkov iz srečanja je zbranih v galeriji spodaj.