Avtor: Župnija Dutovlje Objavljeno: 23. 02. 2020

POSTNI ČAS IN POSTNA POSTAVA

Vsako leto se vrača postni čas, štiridesetdnevna duhovna priprava na obhajanje velikonočnih dogodkov. Post začenemo  s starodavnim obredom polaganja pepela na glavo kot znamenje ponižnosti in sprejemanja svoje omejenosti, tudi časovne, življenjske. Pepel je sad ognja, ki je gorel, simbol očiščenja. Spreobrni se in veruj evangeliju! Pepel pomeni minljivost. Našo minljivost, ne minljivost drugih.

Postni čas v cerkvi sv. Jurija v Dutovljah

Ob tej priložnosti so slovenski škofje pripravili posebno pastirsko pismo v katerem nas usmerjajo na nauk evangelija, kjer nam Jezus naroča, naj svojih dolžnosti ne izpolnjujemo samo na zunaj, ampak s srcem in prepričanjem.

Pri tem moramo upoštevati, da smo ljudje odgovorni na treh ravneh:

1. Najprej smo odgovorni sami zase,
  2. Zatem smo odgovorni za svoje bližnje,
  3. Sem sodi tudi odgovornost za naravno okolje, sredi katerega živimo. Tu se še posebej pokaže, koliko je kdo odgovoren za prihodnost nas vseh.

Celotno pismo je na voljo na tej povezavi: https://katoliska-cerkev.si/pastirsko-pismo-slovenskih-skofov-za-postni-cas-2020