Avtor: Župnija Dutovlje Objavljeno: 7. 03. 2021

Priročnik za preživetje

Tisti čas je Jezus rekel farizejem: »Živel je bogataš. Oblačil se je v škrlat in dragoceno tkanino ter se dan na dan sijajno gostil. Pri njegovih vratih pa je ležal revež, ki mu je bilo ime Lazar in je imel polno ran po telesu. Rad bi se najedel tega, kar je padalo z bogataševe mize, in celo psi so prihajali in lizali njegove rane. Revež je umrl in angeli so ga odnesli v Abrahamovo naročje. Tudi bogataš je umrl in bil pokopan. In ko je v podzemlju trpel muke, je povzdignil oči in od daleč videl Abrahama in Lazarja v njegovem naročju. Zaklical je: ›Oče Abraham, usmili se me in pošlji Lazarja, da pomoči konec svojega prsta v vodo in mi ohladi jezik, kajti trpim v tem plamenu.‹ Abraham mu je rekel: ›Otrok, spomni se, da si v življenju dobil svoje dobro, Lazar pa prav tako húdo; zdaj je on tukaj potolažen, ti pa trpiš. Vrh tega je med nami in vami velik prepad, tako da tisti, ki bi hoteli od tod priti k vam, ne morejo, pa tudi od tam se ne da priti k nam.‹ Nato mu je bogataš rekel: ›Prosim te torej, oče, da ga pošlješ v hišo mojega očeta. Imam namreč pet bratov in posvari naj jih, da tudi oni ne pridejo v ta kraj mučenja!‹ Abraham mu je dejal: ›Imajo Mojzesa in preroke, te naj poslušajo!‹ Ta pa mu je odvrnil: ›Ne, oče Abraham, toda če pojde kdo od mrtvih k njim, se bodo spreobrnili.‹ On pa mu je dejal: ›Če ne poslušajo Mojzesa in prerokov, se ne bodo dali prepričati, četudi kdo vstane od mrtvih.‹« (Lk 16,19-31)

RAZMIŠLJANJE

Drama Bogatina je zelo podobna drami sodobnega človeka: sebičnost in brezbrižnost zapirata srce pred potrebami drugih. Tako danes kot nekoč so ljudje prepričani, da je smisel življenja v tem, da si nakopičiš bogastvo in nato uživaš preostanek življenja. Toda tako življenje je žalostno, človeka zapira v njegovo samozadostnost in omejile temeljno potrebo po ljubezni in življenju v skupnosti. Bog nas je ustvaril za ljubezen. Ljubezen je naše največje poslanstvo. Kdor ne ljubi, živi v temi. Kaj bi stalo Bogatina, če bi ponudil roko ubogemu Lazarju? Nič. Imel je veliko bogastvo. Namesto tega je Bogatin izbral pot brezbrižnosti in živel, kot da potreba bližnjega ne bi obstajala in se je s tem obsodil na največjo nesrečo tako na zemlji kot v večnem življenju. Učimo se od te žalostne prilike, da ne bi zapirali src pred ubogimi našega časa. Spomnimo se, da je večje veselje v dajanju kot v prejemanju. Iz današnjega dne naredimo en sam velik dar drugim. To je lahko nasmeh, dobra beseda, objem ali materialni dar. Obstaja nešteto načinov pomoči.

POSTNA SPODBUDA

Podari drugim dobrohotne besede in prisili se, da ne boš o nikomer slabo govoril.

Vir: Župnije Pivka, Šmihel in Košana | Facebook