Avtor: Župnija Dutovlje Objavljeno: 10. 01. 2019

PRED NAMI JE NOVO CERKVENO LETO

Cerkveno leto, tudi liturgično leto oziroma bogoslužno leto, ali cerkveni koledar, je koledar, ki določa bogoslužna opravila Katoliške cerkve za vsak dan v letu. Katoliška cerkev od leta 1582  uporablja gregorijanski koledar, ki je hkrati postal tudi svetovno najbolj razširjeni koledar. Koledar cerkvenega leta določa razpored praznikov, bogoslužnih opravil in branja božje besede.

Celoten koledar svetovnih dnevov in praznikov, godov in dogodkov Katoliške Cerkve v Sloveniji – 2019 je dostopen na tej povezavi.

Cerkveno leto se začne z adventnim časom in sicer s 1. adventno nedeljo.

Advent

Prazniki: Brezmadežno spočetje Device Marije ( 8. december)

Božični čas

Začne se s prvimi večernicami praznika Jezusovega rojstva in traja do praznika Jezusovega krsta, ki je prvo nedeljo po prazniku Gospodovega razglašenja (6. januar). Četudi ta nedelja, nedelja Gospodovega krsta, spada k božičnemu času, se to nedeljo začnejo šteti nedelje med letom tako, da je naslednja že 2. nedelja med letom. Če med božičem in novim letom ni nedelje, se praznik sv. Družine obhaja 30. decembra.

•Jezusovo rojstvo - božič

• Gospodovo razglašenje (6. januar)

•Jezusov krst (nedelja po prazniku Gospodovega razglašenja)

Čas med letom I

Začne se po prazniku Gospodovega krsta in traja do pepelnične srede.

Prazniki:

•Jezusovo darovanje ali svečnica (2. februar)

Postni čas

Začne se na pepelnično sredo in traja do večernic velikega četrtka oz. do večerne maše na veliki četrtek. Nedelje niso postni dnevi.

Prazniki:

•Gospodovo oznanjenje (25. marec).

Sveto tridnevje

- V četrtek zvečer (letos 18. april) se začne veliki petek in traja do petka zvečer;

- V petek zvečer  (letos 19. april) s začne velika sobota in traja do sobote zvečer;

- V soboto zvečer (letos 20. april) se začne velikonočna nedelja in traja do 0.00 ponedeljka.

Velikonočni čas

Traja 50 dni. Začne se z veliko nočjo (letos 21. april) in traja do vključno binkoštne nedelje.

Prazniki:

•Gospodov vnebohod (štirideseti dan po Veliki noči- letos 30. maj)

•Binkošti (petdeseti dan po veliki noči- letos 9. junij)

Čas med letom II

Začne se po binkoštni nedelji in traja do prve adventne nedelje.

Prazniki:

•Obiskanje Device Marije (31. maj)

•Sveta Trojica (nedelja po binkoštih)

•Sveto Rešnje telo in Rešnja kri (četrtek po nedelji svete Trojice)

•Srce Jezusovo (osem dni po prazniku Svetega Rešnjega telesa in Rešnje krvi)

•Jezusova spremenitev na gori (6. avgust)

•Vnebovzetje Device Marije (15. avgust)

•Rojstvo Device Marije (8. september)

•Povišanje Svetega križa (14. september)

•Vsi sveti (1. november)

•Kristus Kralj (zadnja nedelja cerkvenega leta)

Vir: Katoliška cerkev