Bog nas kliče nazaj k prvinski naravi
V zadnjem članku smo izpostavili lep izsek iz Svetega pisma o stvarjenju sveta. Kolikokrat pa se ozremo okrog sebe in se s hvaležnostjo zahvalimo Bogu, za blagor prelepega okolja v katerem živimo? Kaj vse nam ponuja? Štiri značilne letne čase, v katerih lahko počnemo različne stvari, se gibamo, preživljamo prosti čas, delamo, sejemo in sadimo, da lahko poberemo zrele plodove in jemo zdravo hrano.
Naravno okolje, daje pogoje tudi za čisto vodo, ki je osnovni vir za življenje živih bitij. To kar imamo, se zdi, da je samo po sebi umevno. Da bomo obdržali naravno okolje v ravnovesju tudi za prihodnje rodove pa moramo ravnati bolj ekološko naravnano.
Narava, delo božanskega stvariteljskega dejanja, ni nevarna tekmica. Bog, ki je ustvaril vse stvari, je za vsako izmed njih »videl, da je dobra« (prim. 1 Mz 1, 4.10.12.18.21.25).
Gospod je uporabil naravo za svoj odrešilni načrt. Od svojih učencev zahteva, da na stvari, na letne čase in na ljudi gledajo z otroškim zaupanjem, saj vedo, da jih skrbni oče ne more zapustiti (prim. Lk 11,11-13).
Ko govorimo o človeku in stvarstvu vzamemo za osrednje izhodišče spoštovanje človeka, ki mu mora slediti še dolžno spoštovanje do drugih živih bitij in narave. Tudi kadar mislimo na kakšno njihovo spreminjanje »je treba upoštevati naravo vsakega bitja in njegovo vzajemno povezanost v urejenem sistemu«. To lahko na nek način prevedemo v danes precej popularizirano reklo: »Ne stori drugemu, česar ne želiš, da drugi stori tebi.« Izvirno jo je zapisal judovski rabi Hillel HaGadol v 1. st. pred Kristusom.
Kako srečni smo lahko, da ima Slovenija še vedno izjemno neokrnjeno naravo, je prikazano v projektu National Geographica, ki predstavlja koncept 4 naravnih elementov. To so zrak, voda, zemlja in ogenj, ki najbolje opredeljujejo prvinsko dojemanje narave. Spodaj je na ogled video za element VODA.
National Geographic, svetovni medij, ki si prizadeva za okoljsko trajnost in glasno opozarja na različne vrste onesnaževanja okolja, je 30.1.2019 začel z novo kampanjo proti uporabi plastike za zaščito oceanov. Dejstvo je, da vsako leto konča na dnu oceanov 9 milijonov TON odpadne plastike.
National Geographic nas vabi v skupni, svetovni akciji, da izpolnimo posebno zaprisego (angl. pledge), da omejimo uporabo plastenk, plastičnih vrečk, slamic, plastičnega pribora in plastičnih kozarcev. V zgolj dveh dneh, so zbrali že več kot 150.000 zapriseg. Pomislimo, kaj lahko kot Kristjani storimo pri sebi, da omejimo uporabo plastike v vsakdanjem življenju.
Več informacij in dostop do zaprisege je na tej povezavi: https://www.nationalgeographic.com/environment/plasticpledge/.
Varovanje okolja in občudovanje narave v povezavi z Božjim stvarstvom pa lahko približamo tudi otrokom, z zgledom, s pogovorom in molitvijo, ki smo si jo sposodili iz revije Ognjišče.
Molitev
Gospod Bog,
zahvaljujemo se ti za vse stvari,
ki nam jih podarjaš
v vsej mnogovrstni lepoti.
Od nas pričakuješ,
da znamo spoštovati vse, kar si ustvaril.
Ne smemo dopustiti,
da naše okolje propada
zaradi brezobzirne človeške sebičnosti
in njegovega pohlepa po dobičku.
Utrdi v nas spoštovanje narave
ki nam govori ne le o tvoji modrosti,
ampak tudi o tvoji ljubezni in skrbi za nas.