Avtor: Župnija Dutovlje Objavljeno: 7. 02. 2019

Sveti Valentin je zavetnik mladine, popotnikov in čebelarjev

V slovenski kulturni dediščini je valentinovo sicer znano kot dan, ko se začne prebujati narava in prvo delo v vinogradih in vrtovih. Od tod tudi rek: sv. Valentin ima ključe od korenin. God sv. Valentina, mučenca, v Katoliški Cerkvi praznujemo 14. februarja. 

Ime Valentin je tako staro že skoraj dve tisočletji in je eno izmed redkih, ki se je ohranilo do danes. Moške različice imena so: Tin, Tine, Val, Valens, Valent, Valentino, Zdravko (južnoslovanska različica) in ženski različici imen: Valentina in Tina. Po podatkih Statističnega urada je bilo v Sloveniji 1.1.2018, 1.329 moških z imenom VALENTIN. Več je bilo ženskih imen VALENTINA: 2.634 ali 0,25 % med vsemi ženskimi imeni. Zanimivo je, da imamo v Sloveniji tudi 11 moških, ki se pišejo VALENTIN. 

Svetega Valentina se opisuje kot rimskega duhovnika, ki je pretrpel mučeništvo pod cesarjem Klavdijem II. (268–270 po Kr.), znanim pod vzdevkom Klavdij Gotski. Rimske oblasti so ga priprle, ker je poročal krščanske pare in tudi sicer pomagal kristjanom, ki jih je cesar preganjal. Pomoč kristjanom je bila v tem času kaznivo dejanje. Klavdiju je bil zapornik všeč, dokler ga ta ni skušal spreobrniti, ob čemer ga je cesar obsodil na smrt. Pretepli so ga s koli in kamenjali, ker pa še ni umrl, so ga končno obglavili pri Flaminijskih vratih.

Češčenje sv. Valentina se je hitro razširilo po Evropi. Njegov god so praznovali tudi v zaupanju v moč njegove priprošnje. Njegovo ime izhaja iz latinske besede »valens«, kar pomeni močan in zdrav, zato so ga imeli za priprošnjika zoper telesne slabosti in kužna obolenja. Svetnikov god največkrat obhajamo v predpustnem času, ki je bil od nekdaj namenjen svatovanjem, in iz tega razloga so se mu priporočali novoporočenci. Valentinovo je ob koncu trde zime, zato so se mu priporočali tudi mladostniki in čebelarji, ker se njihove »muhe« zbudijo iz zimskega spanja.

Po eni od rimskih legend je svetnik vrnil vid slepi poganski deklici, ki se je po spregledanju z vso družino dala krstiti. Sv. Valentin je zato zavetnik za očesno zdravje in pravo notranje spoznanje. Druga legenda spregovori o tem, da je svetnik ozdravil epileptičnega sina pogana, zato ga upodabljajo z otrokom, ki mu – v krču zvit – leži pod nogami in na tej osnovi velja tudi za priprošnjika epileptičnih bolnikov.

V Sloveniji je 5 cerkva posvečenih po Sv. Valentinu. Ena izmed prav posebnih je na Limbarski gori v bližini Moravč, na lepi razgledni točki. Tako lahko ta dan praznujemo zdravo s pohodom na Limbarsko goro po romarski poti, namesto drugih danes precej aktualnih obdarovanj. 

Več o svetniku si lahko preberete na tej spletni povezavi.

 

Viri: Katoliška cerkev, Wikipedia.