Avtor: Župnija Dutovlje Objavljeno: 8. 03. 2019

Postni čas in postna postava

Postni čas v katerega smo vstopili z obredom pepeljenja na pepelnično sredo, nam vsem ponuja priložnost, da rastemo v svojem odnosu do Boga in poglobimo naše duhovno življenje. Postni čas mora obroditi duhovne sadove. Postni čas ni namenjen našemu telesu, ampak duhu. Odzvali se bomo vabilu: »Spreobrni se in veruj evangeliju.« V času, ko smo preobremenjeni zaradi mnogih skrbi, si bomo vzeli čas za razmislek o svojem življenju, za poglobljeno molitev, obžalovanje nad vsem kar smo slabega storili in dobrega opustili. Bolj pozorni bomo tudi na stiske ljudi okrog nas in jim bomo po svojim močeh pomagali. Bratje in sestre, izkoristimo letošnji postni čas za to, da bomo naredili nekaj dobrega zase in za bližnjega.

Oltar ob postnem času

Postni čas nas vsako leto pripravlja na veliko noč.  Cerkev za postni čas določa tudi posebne oblike spokornosti. Strogi post je na pepelnično sredo (letos 6. marec) in na veliki petek (letos 19. aprila). Ta dva dneva se le enkrat na dan do sitega najemo in se zdržimo mesnih jedi. Strogi post veže od izpolnjenega 18. leta do začetka 60. leta. Samo zdržek od mesnih jedi je na vse petke v letu. Zunaj postnega časa smemo zdržek od mesnih jedi zamenjati s kakim drugim dobrim delom pokore ali ljubezni do bližnjega. Zdržek od mesnih jedi veže vernike od izpolnjenega 14. leta. Kadar je praznik (cerkveni ali državni) na petek ali je kakšna slovesnost v družini (poroka, rojsti dan, god …), post in zdržek odpadeta. Za duhovnike, redovnike in redovnice, ki se hranijo doma, ne velja olajšava za petke zunaj postnega časa.

Vsak od nas se lahko v postnem času odpove vsaj eni vsakdanji razvadi.