Avtor: Župnija Dutovlje Objavljeno: 22. 09. 2019

NADANGEL MIHAEL VARUJE SKOPO ŽE STOLETJA

Sv. Mihael Mihael, Gabrijel in Rafael- vse tri imenujemo nadangele in jih po preureditvi bogoslužnega koledarja slavimo na en dan. Mihael je že od nekdaj najbolj češčen angel, v stari zavezi kot varuh izvoljenega ljudstva, v novi zavezi varuh Cerkve, zavetnik umirajočih, ki tehta ob smrti duše. V praborbi med dobrimi in napuhnjenimi angeli je bil zastavonoša in vodnik nebeške vojske. Njegovo ime pomeni »Kdo kakor Bog«.

Nadangel Gabrijel je v najtesnejši zvezi z učlovečenjem božjega Sina. Gabrijel, po slovensko »božja moč«. Gabrijel je angel učlovečenja druge božje osebe.  Rafael pomeni »božje zdravilo«.

Ime Mihael nastopi prvikrat šele v času po vrnitvi Izraelcev iz babilonske sužnosti. Prerok Danijel označuje Mihaela kot »velikega kneza«, ki je zavetnik izraelskega ljudstva in ki se bori za to ljudstvo. V novi zavezi ga vidimo »v prepiru s hudičem« glede Mojzesovega trupla.

GLOBJI POMEN NAVZOČNOSTI ANGELOV

Svet dobrih angelov moremo imeti za nekakšno podobo tistega sveta, nasproti kateremu potuje vidno vesoljstvo. Ta angelski svet za zdaj tudi še ni docela dovršen: svoj dokončni lik bo vse doseglo takrat, ko bo Kristus prišel do svojega cilja tudi v pogledu na svoje skrivnostno telo. Z druge strani pa je ta angelski svet že zelo popoln: to je tisto občestvo brez napuha in sebičnosti, na katero lahko mislimo, ko si hočemo ustvariti vsaj neko predstavo o preoblikovanju, ki ga bo uresničila v nas milost tedaj, ko bomo pripuščeni v neposredno božjo navzočnost, h gledanju Boga iz obličja v obličje. Misel na to občestvo tudi s svetom angelov nam more zelo pomagati pri tem, da svoje zemeljsko življenje čimbolj spravimo v sklad z vabili evangelija, naj živimo, kakor nas je z zgledom in besedo učil Gospod – naj živimo že sedaj »angelsko življenje« – kar pa ne pomeni odtrgati se od vsega telesnega, vsega »svetnega«, marveč živeti iz vere, pred božjim obličjem, čeprav morda čisto  vsakdanje, zelo utrujajoče življenje, a vse prepojeno s Kristusovo ljubeznijo do Očeta in do bratov.

Skopo - cerkev sv. Mihaela

Nadangel Mihael je zavetnik cerkve v Skopem. God sv. Mihaela praznujemo 29. septembra.

Skopo nekoć, kal in v ozadju cerkev sv. Mihaela

Na sliki je vas Skopo iz 19. stoletja. Na Krasu so ljudi največkrat združevali cerkev- vidimo jo v ozadju slike in kal.

Posebna molitev k Svetemu nadangelu Mihaelu

Sveti nadangel Mihael,
brani nas v boju,
bodi nam v pomoč zoper zlobnost
in zalezovanje hudobnega duha.
Ukroti naj ga vsemogočni Bog,
ponižno zato prosimo.
In ti vodnik nebeške vojske,
satana in druge hudobne duhove,
ki hodijo po svetu v pogubo duš,
z Božjo pomočjo v pekel pahni.
Amen.

Vir: